Co jsou barefoot boty a proč je teď chůze naboso moderní?

autor: | Kvě 7, 2017 | Zdraví a krása

V tomto příspěvku chci představit termín barefoot a vymezit obecně, co barefoot boty jsou a nejsou. Budou to základní informace pro začátečníky a budoucí nadšence pro tento styl obouvání.  V češtině se můžete setkat s výrazem bosé boty, boty na boso, ale nejčastěji se jednoduše používá název barefoot. Pokud bych chtěla takovou typickou botu popsat jednou větou tak by to byla tato : 

Úlohou barefoot boty je přiblížit se svými vlastnostmi přirozené chůzi naboso, ale zároveň nohu stále ochraňovat před vnějšími vlivy a prostředím.

V čem je to kouzlo barefoot obuvi ?

Na chodidle máme nervová zakončení, kterým se říká  proprioceptory. Tato nervová zakončení, ještě přesněji senzorická zakončení nervů, posílají informaci do mozku o naší poloze a pohybu a zpětně nás učí koordinaci těla. Tímto si kontrolujeme více chůzi, chodíme zdravěji a šetrněji k našemu tělu. Tím, že necháme nohu přes tyto proprioceptory vnímat povrch, tak posilujeme pohybový aparát jako celek. Naopak v pevné, těžké obuvi, kde chodidlo nemůže vnímat přes hrubou tlumenou podrážku povrch a jeho překážky,  tyto proprioceptory nevyužíváme. Boty naboso chtějí lidé nosit právě proto, aby si zažili chůzi skoro naboso, aby se přiblížili té nejpřirozenější chůzi. To má pozitivní vliv na zdraví nohy, pohybového aparátu, ale i na duši. Je to velmi příjemné a osvobozující. Je tady jaro a už začínám pozorovat, že v parcích lidi chodí bosky a chůzi naboso si užívají. Pomalinku si to zkoušejí, alespoň na chvilku. Není tam ještě nejtepleji, ale pár odvážlivců jsem opravdu už viděla. A ještě častěji vídám děti na dětských hřištích chodit bosky. To jsou místa, kde lze chodit naboso. Určitě také na vlastních zahradách, pokud máte možnost. No a když to možné není, tak se právě nejvěrohodněji přiblížíme chůzi naboso v barefoot botách.

Vlastnosti barefoot boty

Tloušťka podrážky:

  • velmi tenká podrážka, která má pár milimetrů
  • jako maximum jsem dohledala 6 mm.
  • stejná šířka po celé délce podrážky

Plochost podrážky:

  • podrážka není nijak tvarovaná způsobem, aby podporovala klenbu nohy

Špička boty:

  • ve tvaru lidského chodidla a prstů
  • široká, nezúžená
  • dostatek místa pro prsty, aby žádný z nich nebyl utlačován

Co nejnižší hmotnost:

  • obuv je velmi lehká. K tomu jí už předurčují výše uvedené vlastnosti, ale důvodem taky je, že noha nemá být zatěžována.

Velikost boty:

  • noze chceme dát dostatek místa. Myslet i na to, že když přeneseme váhu na přední nohu, tak v botě potřebujeme místo, aby měla prostor se posunout.

Flexibilní:

  • Ohebná, protože chceme, aby se bota přizpůsobila povrchu a naší noze. Ne naopak.

Jak začít s barefoot?

Neexistuje jedinečný postup, vše je to individuální. Někomu přejde na tento styl obouvání střemhlav a nemá s tím sebemenší problém. Někdo může pociťovat určité nepohodlí či dokonce bolest v pohybovém aparátu. Chce to čas a hlavně začít pozvolna. Vyzkoušet si na sobě samém, jak mé tělo na to reaguje. Není vůbec žádná ostuda vrátit se zpět k běžné obuvi. Uvědomte si, že je to pro váš pohybový aparát velká změna. Jestli vám barefoot obuv dělá nějaké potíže, které neumíte vyřešit, tak si vyhledejte fyzioterapeuta, který této problematice rozumí.

Fanoušci barefoot obuvi mají rádi i prstové ponožky, které dávají chodidlům ještě větší svobodu a krásně obepínají chodidlo.

A co je minimalistická obuv?

Často se taky můžete setkat s výrazem minimalistická obuv. Někdo minimalistickou obuv zaměňuje s barefoot. Mylně to berou jako český překlad. Výraz minimalistická obuv se užívá především ve spojení s běžeckou obuví. Vlastnostmi se pohybuje blíž tradiční obuvi, než k barefoot. Má snížený drop. Dropem je označován sklon obuvi od paty k špičce. Je více odlehčená a nemá takové tlumení nárazů jako běžná běžecká obuv.

Kompromis obuv

Pokud se začnete zajímat o barefoot obuv, tak taky ještě narazíte na výraz kompromis obuv. Neexistuje přesně pravidlo, co je a co není kompromis obuv. Jednoduše řečeno je to skoro barefoot obuv. Většinou nesplňuje jen jednu vlastnost barefoot obuvi. Například není dostatečně široká.

 

Kamenné obchody s barefoot obuví se rozrůstají. Podívejte se, jestli je nějaký obchod, kde si ji můžete vyzkoušet a prohlednout. Odkaz na mapu barefoot prodejen je ZDE.