Bércový vřed a jeho příčiny, příznaky a léčba

autor: | Srp 8, 2018 | Zdraví a krása

Bércový vřed je kožní onemocnění, které postihuje především dolní končetiny. Pokud máte co dočinění s bércovým vředem, tak se obrňte trpělivostí a mějte silnou vůli, kterou budete potřebovat. Léčba bércového vředu je zdlouhavá a bude od vás vyžadována disciplína a preciznost, abyste se jej zbavili. Největší obtíž je totiž v tom, že bércový vřed je chronické onemocnění, které se velmi zdlouhavě léčí. A v takové míře, jak složitě a těžká je léčba, stejně tak snadno se tento kožní problém vrací zpět.

Co to vlastně je, ten bércový vřed

Laicky můžeme říct, že je kůže nějak narušena, chybí kožní tkáň. A protože naše pokožka je taková ochrana, která nám teď chybí, tak vzniká otevřená rána.

Kdo trpí bércovým vředem ?

Bércový vřed postihuje především osoby nad 65 let. Z větší části jsou to ženy. Momentálně je takto nemocných v České republice asi 100 000 lidí. S žilním onemocněním často bojují cukrovkáři, takže je velmi pravděpodobné, že se bércový vřed objeví u nich. Bohužel se bércový vřed stává častějším a častějším onemocnění kůže. Samozřejmě tomu nahrává dennodenní životní styl, který negativně ovlivňuje cirkulaci v žilách. Takže jako první vás určitě napadnou kuřáci, protože kouření zapřičiňuje zúžení cév.   I zde platí zlaté pravidlo prevence. Pokud víte, že jste diabetik nebo máte dědičné predispozice, tak se snažte bércovému vředu předejít. Opět apelujeme na životní styl, pohyb, zdravou stravu. Vaše tělo je vaše schránka, kterou si musíte chránit. Především chránit a ne ji opravovat, až problém nastane.

bércový vřed a příčiny

Bércový vřed může mít několik příčin vzniku. Bohužel ani lékař hned nerozezná důvody a nenajde jasnou příčinu bércového vředu. Obecně je kůže špatně vyživována a proto dochází k jejímu narušení, rozkladu a následnému odumření. Nejčastěji se bércový vřed objevuje na nohou a to z toho důvodu, že je problém žilního či tepenného charakteru. Velmi často se objevující onemocnění hlubokých žil, kdy krev špatně cirkuluje a následkem toho dochází ke krevním sraženinám. Stejně tak pokud se nám zúží tepny důsledkem hromadění tuku na stěně tepny, tak opět dochází ke špatnému prokrvení a nedostatečné cirkulaci. Cukrovka je často také doprovázena bércovým vředem v pozdním věku. Takže, když to shrneme:

  • dědičnost
  • věk
  • žilní onemocnění
  • životní styl

Příznaky a projevy bércového vředu

Jak poznáme, že to je bércový vřed? Není to tak, že zpozorujete změny na kůži ihned nebo během pár dní. Bércový vřed se plíží pomalu, než donutí postiženého vyhledat lékařskou pomoc. Nejdříve můžete pozorovat červené zabarvení kůže, takovou zarudlou skvrnu na kůži. Skvrna postupem času bude sušší a sušší. Z této suché kůže se stane stroupek a následně vzniká ranka. Postupem času se nemocné místo zvětšuje.

bércový vřed a jeho léčba

Bércový vřed je důsledkem nějakého omezení či nemoci. Takže je třeba nejdříve léčit příčinu onemocnění. Zbavit se zlozvyků a neduhů, které této kožní nemoci napomáhají.

  • nohám ulevujte, kdykoli můžete nestůjte na nich a nechte je odpočinout
  • používejte bandáže, pokud jsou důvodem žilní onemocnění

Ale teď pojďme řešit, jak napomáhar léčbě. V lékárně si můžete opatřit vhodné materiály, které budete vlhčit a přikládat. Vlhké klima zabrání tvorbě strupu a vhodná léčivá látka, kterou vám doporučí lékař či lékarník, bude mít hojivý účinek. Léčivý účinek může mít určitý gel, mastičky, atd. Také používání kompresních bandáží , které snižují tlak v cévách, napomáhají léčbě bércového vředu. Součástí léčby je také udržovat se ve zdravém režimu, tzn. dostatečně dlouhý spánek, nestresové prostředí, zdravá výživa. Dostatek pohybu, pokud nemáte bolesti, ale zároveň i odpočinek nohou. Tím je spíše myšleno žádné dlouhé stání a zároveň žádné dlouhe sezení bez pohybu. Položte si nohu na vyvýšené místo a nechte odpočívat, kdykoliv je to možné. Párkrát za den s nohou zacvičte krouživými pohyby, propnutím atd. Ale samozřejmě především vyhledejte lékařskou pomoc. Nějakými mastičkami a léky léčba nekončí, ale napomáhejte ji změnou životního stylu.