Detoxikační náplasti fungují nebo je to podfuk?

autor: | Dub 4, 2017 | Zdraví a krása

Detoxikační náplast se drží na trhu už pěkně dlouho. Stále kolem nich panují mýty, zda jsou funkční nebo je to jen výmysl, který zčerná po reakci s vodou. Začetl jsem se do různých diskuzí a recenzí na detoxikační náplasti a přišlo mi to opravdu zajímavé téma na článek. Minimálně doufám, že tím pomůžu dalším, kteří se budou pídit po informacích o těchto náplastech a ušetřím jim čas surfováním internetem.

V této recenzi se budu snažit o poskytnutí objektivních informací, které jsou všemožně k dispozici. Cílem je, shrnout všechny možné recenze a diskuze, které se na internetu objevují. Zkrátka udělat takový výtah ze všeho, aby si člověk mohl udělat svůj názor.

Letáky výrobců popisují detoxikační náplasti jako velký malý zázrak, který z vás vysaje všechny nebezpečné toxiny ven. Fóra na internetu se hemží protichůdnými názory. Parta PRO detoxikační náplasti  jsou za náplasti vděčni, že jim moc pomohly s různými neduhy. Ať už lépe usínat, zbavily je křečí, zlepšila se jim pleť, nohy otékají méně. Parta PROTI detoxikační náplasti jednoduše označuji za placebo a účinkům nevěří.

Co mě samotného přivedlo k detoxikační náplasti ? Mě tento produkt zaujal, protože párkrát do roka chci detoxikovat tělo (ať už se skrývá za tímto výrazem cokoliv). Nejčastěji na jaře, když končí zima a začíná být tepleji, vše kvést, tak má člověk chuť žít zdravěji, začínám víc sportovat, piji víc vody, do jídelníčku zařazuji více zeleninu, několik týdnů vynechávám i alkohol….

No a potom taky udělám nákup v lékárně a vyzkouším nějaké doporučené detoxikační prostředky, aby mé tělo správně nastartovalo a pomohly mi s nelehkým začátkem detoxikace. Chci užívat jen přírodní produkty. No a narazil jsem na tyto detoxikační náplasti. Co může být jednoduššího, než si něco nalepit na chodidla a jít spát ? Ráno se probudit jako nový člověk. No zní to jako sci-fi. A na to se chci podívat.

Proč mě detoxikační náplasti zaujaly na první pohled?

Tělo střádá v sobě hodně škodlivých látek, které chceme logicky dostat z těla ven. Narušují nám správnou funkci těla, můžou zapříčinit vznik různých nemocí, dlouhodobých potíží. A to není myšleno jen fyzických bolestí, ale také psychických. Škodlivé látky v těle narušují i naši psychickou stránku. To vše jsou všeobecná fakta a pokud nám detoxikační náplast nabídne, že nás těch škodlivých látek dokáže zbavit, tak to člověk uvítá.

Chodidla jsou známá tím, že ukrývají mnoho různých bodů, přes které lze ovládat, řídit, uzdravovat  vnitřní orgány. Zabývá se tím reflexologie či akunpuktura. Obojí mám vyzkoušeno na vlastní kůži a fandím tomu. Už jen obyčejná masáž nohou je úleva pro nohy a člověk se cítí po ní tak nějak odlehčeně.  Zkrátka můj vnitřní pocit, že naše chodidla jsou vstupní bránou k úlevě od různých zdravotních problémů mě přivedl k detoxikační náplasti.

Na první pohled mi to přišla skvělá a zajimavá věc. Pořídím si balení detoxikační náplasti a bude je aplikovat na noc. Není to nijak pracné. Dle složení nebudu do sebe sypat nějaké chemikálie, ale vše je na přírodní bázi. Detoxikační náplasti by vlastně měla sloužit jako takový vysavač jedovatých toxinů z těla ven. Detoxikace samotná v základu vrací rovnováhu lymfatickému i krevnímu oběhovému systému tím, že z něj vyloučí látky, které do našeho těla nepatří. Tato forma detoxikace, přes detoxikační náplasti na plosce nohou, se tedy zdá jako jednoduchý a bezpečný způsob zbavování se toxických látek.

 Fotografie začerněné náplasti, která je po noční aplikaci mě ohromila svou účinnosti, jak velké množství škodlivin dokáže pohltit a vytáhnout z těla. Wow, tak něco takového mám i já v sobě? To zase zvýšilo mou zvědavost a začal jsem se pídit o zkušenostech od lidí a nějakých nestranných zdrojích.

Co říkají o detoxikační náplasti výrobci?

Jako první věc si jdu nastudovat, co všechno by ty detoxikační náplasti měly umět, čeho všeho mě zbaví, jak se aplikují. Takže si pročítám, co všechno o tomto výrobku deklarují výrobci.

Výrobci uvádějí především  tyto účinky detoxikační náplasti:

 •  Detoxikační náplast revitalizuje
 • Uvolňuje svalstvo, což má za následek klidnější spánek
 • Posiluje: nervovou soustavu, imunitní systém
 • Zlepšuje: cirkulaci krve, spánek, fyzickou energii
 • Urychluje: metabolismus
 • Odstraňuje: škodlivé látky, nepříjmený zápach nohou
 • Zmírňuje: otoky, tělesnou únavu

Detoxikační náplasti a názory odborníků?

Snažím se najít názory odborníků na detoxikační náplasti, ale moc jich k dispozici není. Celkově se odborníci vyjadřují spíše skepticky o účincích těchto náplastí. Určitě jsem nenarazil ani na jeden náznak názoru, kde by se odborník vyjadřoval k detoxikační náplasti ve smyslu, že fungují a detoxikují tělo a svým klientům či pacientům je doporučují, jako doplňkovou léčbu.

Narazíte samozřejmě i na názory odborníků na detoxikační náplasti ve smyslu : …” je to výmysl”…               “ nevěříme tomu”.

Ale objevil jsem i takové názory odborníků, kde se zmiňují o tom, že to patří k alternativní léčbě. Jsou to především odborníci otevření tomu, že i kdyby náplasti fungovaly na lidi jako placebo, tak to není nic proti ničemu. Uznávají, že v náplastech jsou přírodní látky a byliny, které invazivně nijak nezasahují do lidského těla. Takže i kdyby opravdu fungovaly na 0% a bylo to jen účinné placebo, tak to může pozitivně působit na naše podvědomí, což v důsledku má vliv i na náš zdravotní stav.

Co říkají o detoxikační náplasti uživatelé?

Na internetu najdete spoustu protichůdných názorů. Setkáte se s těmi, co jsou skeptičtí, s těmi, co mají v detoxikaci těmito náplastmi důvěru. Existují samozřejmě i tací, co nevěřili, ale nedalo jim to a detoxikační náplasti si zakoupili. Buď se ve svém názoru utvrdili nebo byli příjemně překvapeni.

POZITIVA, co lidé uvádějí po vyzkoušení detoxikační náplasti:

 • Jsou více vitální, únava během dne mizí
 • Křeče na nohou se zmírnily či úplně zmizely
 • Otoky na nohou mizí
 • Zlepšení nálady
 • Lepší spánek
 • Celkové uvolnění, uklidnění
 • Prohřáté, teplé chodidla – pochvalují si ti,co trpí na studené chodidla

Nadšenci, kteří užívají náplasti tvrdí, že opravdu cítí na sobě změnu, nějaké výsledky. Také často zmiňují, že první dny nálepky byly černé, tmavé, ale postupně, čím více je užívali, tak nálepky byly světlejší. Toto je přesvědčilo o funkčnosti mimo jiné.

Fandové detoxikační náplasti argumentují tím, že tyto náplasti pocházejí z tradiční čínské medicíny, kde se používaly obklady a že spousta negativních ohlasů na náplasti je právě od těch, kteří nevěří v čínskou tradiční medicínu a mají k ní výhrady.

Jak dlouho tato detoxikační kúra má trvat?Je doporučováno detoxikační náplasti aplikovat min. 7 dnů, aby detoxikace proběhla. Náplasti se mohou používat po dobu 1-2 měsíců, poté je třeba na 2-4 týdny si dát pauzu. Nejčastější uživateli doporučena doba očistné kúry byla 10 dnů. 

 NEGATIVA, co lidé uvádějí po vyzkoušení detoxikační náplasti:

 • Uživatelé si velmi často stěžují na nepříjemný zápach po použití náplasti. Výrobci uvádějí, že tento zápach vznikne reakcí účinných látek v náplasti s těmi škodlivinami z těla.
 • Po odstranění náplasti zůstává zbytek na chodidle. Tady je třeba říct, že hodně záleží na značce a na typu.
 • No a samozřejmě ta nejpodstatnější negativní stránka těchto náplastí – nefunguje, necítím žádnou změnu, jsou k ničemu.

Skeptici právě často argumentují názorem, že detoxikační náplasti černají po kontaktu s vodou či vlhkostí. Takže pokud je trošku pokropí vodou, tak zčernají stejně jako na nohách, které se v noci potí.

Mám už načteno dost diskuzí a hodně recenzí z různých serverů, ale často se tam nemohou shodnout na jedné, pro mě dost zásadní věci. Všichni se shodnou na tom, že detoxikační náplast je ráno po 7-10 hodinovém použití černá. Ale potom se už dělí na dva tábory, jak je intenzivně černá v těch následujících dnech, co kúra trvá.

Jedna skupina lidí se shodne na tom, že v následujících dne kúry ta detoxikační náplast černá slaběji a slaběji. To by potvrzovalo teorii o tom, že kúra je účinná a tělo se postupně detoxikuje.

Ale existuje druhý tábor, kde uživatelé tvrdí, že náplasti mají stále stejně černé, ať je to první den nebo pátý.

Možná to je taky způsobeno tím, že každý užívá jinou značku a tam se to zbarvení může lišit. Nevím, neumím si to vysvětlit, čím je tento úkaz způsoben.

Kterou značku detoxikační náplasti?

Nejčastěji je zmiňovaná značka KINOKI. Důvodem je určitě cena, která je u této značky nejnižší. Pohybuje se teď kolem 30Kč za 10ks. V recenzích se často zmiňují u této značky o tom, že právě zůstávají na nohách lepkavé stopy po náplasti a těžce se sundává dolů. Takže těžko říct, jestli ta nízká cena není na úkor kvality.

Takový cenový i uživateli oblíbený střed detoxikační náplasti je značka Biomagick. Hodně si je pochvalují a cena je vcelku taky přijatelná. 14ks stojí přibližně 200Kč.

Ale najdete i detoxikační náplasti cenově vyšší  NutriWorks Detoxikační náplast Patch It přibližně 800Kč za 20 ks.

Těch druhů a značek je opravdu nepřeberné množství. Šel bych zlatou střední cestou a vybral si detoxikační náplasti  Biomagick. Je to hodně odzkoušené lidmi a cenově je to takový střed.

Závěr? Detoxikační náplasti ano nebo ne ?

Samozřejmě je ve mě skeptik, který podezřele kouká na zčernalé náplasti, které by měly být plné toxinů a tím celému tělu ulevit. Přiznám se, to mi připadá neuvěřitelné, že ta černá barva by byl ukazatel škodlivých látek v těle. Tělo si poradí s těmito věcmi samo. Myslím si, že člověku stačí pár let biologie na škole, trochu selského rozumu a ví, že toxiny by nemohly být zničeny skrz póry a že to je práce pro ledviny a játra.

Ale říkám si, ano třeba to tak je, jak říkají pochybovači, že látky v detoxikační náplasti reagují na vodu, vlhkost a proto černají.  Ale stále to neznamená, že ty bylinky, které jsou v náplasti uloženy nějakým způsobem nefungují a našemu tělu neuleví. Jsou známé různé obklady, které dokáží ulevit od zdravotních potíží, tak proč by to nemohlo fungovat na této bázi. Jak jsem se zmínil, tradiční čínské medicíně věřím, tak pokud tyto náplasti z ní čerpají… proč ne.

Nakonec, ona ta cena detoxikační náplasti není úplně vysoká, tak pokud vám to nedá a sami si to chcete vyzkoušet na sobě, tak proč ne. Asi si je taky objednám a napíšu o té zkušenosti.