Jak správně a dlouho sušit boty v sušičce

Jak správně sušit boty v sušičce není žádná věda, ale má to svá pravidla. 

Pravidla, jak sušit boty v pračce:

1. Nesušte boty ze semiše, nubuku, kůže.

2. Boty sušte vždy na nižší teplotu.

3. Sušte boty samotné v sušičce nejlépe v síťce.

TIP: Pokud máte vrchní plnění sušičky, tak boty zavěste tak, že tkaničky přichytíte dvířkama sušičky. Boty musí vlastně levitovat v sušičce. Budou uprostřed bubnu, budou se sušit v teplém proudu vzduchu, ale zároveň tam nebudou sebou mlátit. A nemusíte poslouchat BUM BUM.

Jaké je riziko sušit boty v sušičce

Riziko, že sušení bot v sušičce nedopadne podle vašich představ tady přece jen je. Co všechno se mlže přihodit?

Boty se mohou otlouct, jak se mlátí v sušičce. 

Vysoké teploty v sušičce mohou boty srazit a boty změní tvar. Není to nic příjemného zjistit, že máte boty užší a menší.Vysoké teploty mohou rozlepit slepené části bot.

Jak sušit boty novinami

Pokud nechcete spoléhat na sušičku a nedůvěřujete ji, tak zkuste starý skautský způsob. Sušení bot novinami.Noviny jsou velmi savé, protože jsou vyrobeny z dřevěné buničiny, sají vodu a vlhkost.

1. Vyjměte vložky. Vložky samy o sobě jsou velmi savé, takže je třeba je usušit zvlášť.

2. Boty otevřete, jak nejvíc to jde. Umístěte je do teplého místa. Nedávejte je na ostré slunce. Nepokládejte je na radiátory. K rychlejšímu vysušení pomůže, když boty umístíte na bezpečnou vzfálenost od ventilátoru nebo topení.

3. Noviny nacpěte hluboko dovnitř. Opravdu až do špičky je narvěte. Klidně můžete po pár hodinách noviny vyměnit. To pomůže k rychlejšímu vysušení bot.

Jak sušit boty v troubě ?

Můžu vůbec sušit boty v troubě? Zní to jako bláznivá otázka, ale tak trochu to možná jde. Určitě se teď nebudeme bavit o tom, jak sušit boty v plynové troubě. To opravdu bezpečné není. 

V horkovzdušné troubě už se budou boty sušit lépe. Určitě boty nesušte v zapnuté troubě. Ale pokud tam máte po pečení nějaké zbytkové teplo, tak asi nebude vadit pokud tam boty na chvilinku vložíte. Trouba musí být pootevřená, aby vlhkost měla šanci se dostat ven. Některé trouby mají program na kynutí těsta, což je opravdu velmi nízká teplota. Ale vždy nechejte troubu pootevřenou. To je pár rad jak sušit boty v troubě, ale raději volte klasický způsob.

Jak sušit boty fénem ?

Správná odpověď je : krátce. Fénem sušte boty z větší vzdálenosti a jen po krátkou dobu. Určitě nenechávejte fén nějak opřený o boty.

Perfektně funguje vysoušení bot přímotopem či teplovzdušným ventilátorem. To je bezpečnější a funkčnější způsob vysoušení bot. Stačí do bezpečné vzdálenosti umístit boty. Nejlépe boty opřete o zeď nebo o něco pevného, aby boty byly spíše ve vertikální pozici. Sundejte tkaničky a pořádně je rozevřete, ať se teplý vzduch dostane až po špičky.

Elektrický vysoušeč bot

Další variantou je elektrický vysoušeč. Ale to je drahá varianta. Pokud potřebujete jen občas vysušit boty, tak není potřeba elktrický vysoušeč bot.

Na závěr

Stejně jako Stačí dodržovat pár pravidel a sušení bot nebude problém. Čím jsou to pro vás cennější boty, tím věnujte větší pozornost dodržování postupu. Je to stejné jako s pranním bot, o kterém jsme psali v jak prát boty v pračce, i zde platí, dvakrát měř a jednou řež.