Jak správně prát boty v pračce

Jak správně prát boty v pračce není žádná věda. Prát boty v pračce není zapovězeno, ale vyžaduje to určitou přípravu a dodržování určitého postupu.

Co budete pro praní bot v pračce potřebovat?

  • Síťované sáčky do praček / klidně i povlak na polštář
  • Tekutý prací prostředek
  • Měkký kartáček
  • Mýdlo
  • Staré ručníky

Krok 1: Odstraňte veškeré hrubé povrchové nečistoty vlhkým hadrem 

Boty nedávejte do pračky silně znečištěné. Oklepejte je, otřete je, ať na botech nezůstane bahno, hlína, kamínky. Především podrážky bot by měly být důkladněji očištěné. Nejlépe je zbavíte špíny obyčejným kartáčkem na zuby. Vemte si klidně starý kartáček, kartáč a pomocí mýdla či saponátu je vydrhněte.

Krok 2: Vyjměte vložky bot a tkaničky než začnete prát boty v pračce

Tkaničky i vložky do bot perte raději zvlášť. Tady se vám bude hodit síťka na praní v pračce. Takovou síťku lze koupit v drogérii či domácích potřebách. Pokud nemáte po ruce sáček na praní, tak použíjte klidně povlak na polštář. Jde hlavně o to, aby se tkaničky nebezpečně neomotaly či nezachytily v pračce.

Vložky do bot klidně očistěte ručně pod vodou. Opět vám postačí jen saponát, hadřík, kartáček. Použíjte i jedlou sodu, která vyčistí ještě lépe vložky do bot, ale především je zbaví zápachu. Některé vložky do bot jsou ze savého materiálu, tak počítejte s tím, že budou schnout delší dobu. Určitě je nedávejte schnout na topení. Mohou se zkroutit.

Samozřejmě i vložky do bot můžete prát v pračce, ale mohou potom déle schnout. Také se mohou trošku zdeformovat, pomačkat v pračce. Takže je určitě perte v prázdné či téměř prázdne praččce

Krok 3: Boty vložte do síťky na praní nebo jiného pytle

Boty můžete vložit do pračky samostatně, ale mohou se obouchat. Praní bude hlučné. Nejpohodlnější je, když je vložite do síťky na praní nebo povlaku na polštář. Pytlík ještě vyplňte třeba ručníkem nebo jinou bavlněnou látkou. Boty v ní budou jak v bavlnce, neotlučou se a praní bude tiché.

Krok 4: Jaký prací prostředek na praní bot ?

Pokud máte na výběr, tak zvolte gelový prací prostředek. Granulka sypaného prášku může zůstat někde v ohybu boty. Není to nijak zásadní problém prát se sypaným pracím práškem.

Krok 5: Na jaký program prát boty v pračce?

Prací program je klíčový v tom, jak správně prát boty v automatické pračce. Správně tušíte, že nejlepší je prát boty na program pro jemné prádlo. Někdy se nazývá tento program na delikátní prádlo.  Je to prací program, který si poradí i s botami. Odstřeďuje jemně, ždímá na malé otáčky. Pere při nízké teplotě. Tento prací cyklus určitě zvolte.

Prací program je klíčový v tom, jak správně prát boty v automatické pračce. Správně tušíte, že nejlepší je prát boty v pračce na program pro jemné prádlo. Někdy se nazývá tento program na delikátní prádlo.  Je to prací program, který si poradí i s botami. Odstřeďuje jemně, ždímá na malé otáčky. Pere při nízké teplotě. Tento prací cyklus určitě zvolte.

Pokud jej v automatické pračce nemůžete navolit, tak ručně si zadejte nízké otáčky a nízkou teplotu.

Krok 6: Na jakou teplotu správně prát boty v pračce ?

Perte boty na nejnižší teplotu – 30°C. Moderní pračky už vám program na praní bot nabídnou. Pokud ne, tak určitě použíjte prací program na jemné či delikátní prádlo. Teplotu tam budete mít nejnižší.

Krok 7: Usušte boty opatrně

Boty usušte nejlépe na vzduchu. Nenechávejte je na horkém topení či u přímotopu. Některé části bot by se mohly pokroutit či odlepit. Boty vyplňte zmuchlaným papírem, který boty pěkně vytvaruje při sušení a nasaje vlhkost.

Na závěr

Abyste si nezničili boty, tak se držte pravidla dvakrát měř a jednou řež. A před sušením boty si přečtěte naše rady, jak sušit boty v sušičce.