Kokosový olej a jeho účinky na tělo a zdraví

Kokosový olej a jeho účinky jsou známy, ale máte přehled o všech metodách jeho použití? Po přečtení následujících informací o kokosovém oleji budete přemýšlet nad tím, jak jste vlastně bez něj mohli fungovat. Tento zázrak vám najednou bude chybět v kuchyni, budete ho postrádat v koupelně. Je tolik možností jak jej použít. Chci vám vysvětlit rozdíl v jednotlivých druzích. Co kokosový olej a jeho účinky, na co má blahodárný vliv? Vyplatí se utrácet za kokosový olej BIO? Poradím vám, jaký si koupit na vaření a který si pořídit jako kosmetický doplněk. Pokud se chcete dozvědět vše důležité o kokosovém oleji, tak čtěte dále. Pokud si myslíte, že kokosový olej znáte a máte už své zkušenosti, tak si dovolím vám doporučit, který kupuju já.

JAKÉ JSOU DRUHY KOKOSOVÉHO OLEJE ?

Rafinovaný 

Ten rafinovaný  je pro použití v kuchyni. Je to upravený čistý panenský olej. Olej pochází ze sušeného kokosového jádra (kopra – bílá masitá dužina kokosových ořechů sušená na slunci), je vybělen a zbavený typické vůně pro kokos. Další postup není standartizovaný. Někteří producenti mohou pro delší trvanlivost přidávat hydroxid sodný nebo přidávat chemikálie pro vyšší množství oleje. Rafinovaný kokosový olej může být částečně hydrogenovaný, což znamená, že bude obsahovat transmasné kyseliny, které nejsou zdraví prospěšné a zvyšují hladinu cholesterolu. Rafinovaný typ můžete použít na smažení, protože má vyšší tepelný bod přepálení. Je vhodný k použití na masáže. Rafinovaný kokosový olej taje při teplotě přibližně 24°C.

Čistý panenský kokosový olej Je to kokosový olej bez přísad a chemikálií. Nejsou zde přidány žádné konzervační látky či barviva. U nás se často setkáte s názvem BIO kokosový olej. BIO je u nás označován, protože lidé na slovo BIO reagují a pro některé to je významnější, než označení panenský kokosový olej. Stejně tak BIO kokosový olej by měl být lisován za studena, bez dalších zpracovatelských procesů a bez přidání čehokoliv navíc. Proces získání kokosového oleje je zde v rozmezí několika hodin, kdy je kokosový olej lisován za studena z dužniny zralých kokosů. Tento olej není nijak chemicky upravován či  vybělen a zachovává si typickou chuť, vůni a výživné látky. Panenský kokosový olej a jeho účinky jsou uplatněny především v léčivech, nebo pro přímé užití. Je to rozhodně nejzdravější forma kokosového oleje. BIO kokosový olej taje přibližně při teplotě 24°C.

Frakcionovaný 

Tento kokosový olej najde použití v kosmetice, aromaterapii, v průmyslu a na lékařské účely. Je upraven tak, aby měl velmi dlouhou životnost. Je tekutý, bezbarvý a bez vůně. Taje již při teplotě  20°C, podle toho poznáte, že to je olej frakcionovaný.

Hydrogenovaný 

Rafinovaný olej může být také hydrogenovaný olej. Znamená to, že olej prochází procesem, kdy se nesaturované mastné kyseliny saturují. Je odolnější vůči vyšší teplotě. Tento olej vydrží déle, ale chybí mu cenné látky a naopak může obsahovat látky škodlivé. Olej taje při 33°C stupních a víc.  

JAKÝ SI KOUPIT?

Pokud nejste nijak limitování finančními prostředky a chcete vždy jen to nejlepší, tak si pořiďte samozřejmě panenský čistý kokosový olej a můžete jej používat na všechno. Já si kupuji jak panenský čistý kokosový olej, tak mi nevadí koupit si rafinovaný. Pro přímé užití samozřejmě používám ten BIO kokosový olej. Pokud smažím při vysokých teplotách, tak si vystačím s rafinovaným, stejně tak při použití na aromaterapii či na namazání hrubé kůže na těle. Určitě je zbytečné v některých situacích plýtvat BIO kokosovým olejem.

JAK jej skladovat SKLADOVAT?

Kokosový olej skladujte v suchu a mimo přímé sluneční záření. Můžete jej skladovat v ledničce, pokud vám tuhá forma nevadí. Já vždy část skladuji v lednici a část při pokojové teplotě.  Tak mám vždy už rozpuštěný olej připravený, pokud si potřebuji připravit peeling na tvář nebo použít jej jako kondicionér na vlasy.

KOKOSOVÝ OLEJ A JEHO ÚČINKY

Kokosový olej a jeho účinky obohatí vaše tělo díky kyselinám – myristová, laurová, kaprylová. Tyto kyseliny jsou pro nás prospěšné, protože se rychle metabolizují a neukládají se jako tuky. Kyselinu laurovou obsahuje i mateřské mléko, ale kokosový olej jí má 4x více.

  • Chrání před Alzheimrem, artritidou a diabetes
  • Účinky na  hubnutí
  • Ochránce srdce a štítné žlázy
  • Posiluje imunitní systém
  • Zlepšuje zažívání
  • Preventivně chrání před nemocí jater a ledvin
  • Hojení a infekce – nasycené tuky kokosového oleje mají antimikrobiální vlastnosti a napomáhají hojení a protiinfekčně. Je velmi účinný v hojení modřin.
  • Pozitivní účinky na kosti a jejich posílení. Olej pomáhá lépe vstřebat  vitamíny a minerály, takže při užívání vápníku a hořčíku se zvyšuje jejich účinnost na kosti. To je velmi účinné pro ženy, které trpí osteoporózou a předevšim v prevenci.

KOKOSOVÝ OLEJ A JEHO POUŽITÍ

použití v kuchyni

Proč je tak cenný v oblasti vaření a kulinářství? Protože jeho bod přepálení je vyšší, než u ostatních olejů. U rafinovaného kokosového oleje to je 232°C a u panenského 177°C.  Je to max. teplota, při které olej může být ještě použit, aniž by byl škodlivý zdraví a zachoval si výživné látky. V tabulce jsou uvedeny tyto teploty pro porovnání.

Olej Teplota přepálení oleje
Kokosový rafinovaný 232°C
Kokosový panenský 177°C
Olivový panenský 199°C
Slunečnicový 227°C
Máslo 121°C-149°C

https://en.wikipedia.org/wiki/Smoke_point   V kuchyni je velmi ceněn pro svou chuť, univerzálnost a zdraví prospěšných látek. Každý dobrý kuchař, který si zakládá na zdravých pokrmech, tak by jej měl mít v kuchyni po ruce.

 • Vaření, smažení, pečení při vysokých teplotách
 • Pokud nic nevaříte a nevíte jak jej použít , tak si jen dejte samotný, jednu lžičku denně
 • Nahraďte jim máslo
 • Je to častá ingredience v smoothies
 • Děláte si domácí popcorn? Tak jej použíjte místo másla
 • Nahraďte jim rostlinný olej 
 • Dejte si jej do kafe
 • Použijte je do salátového dresinku

Káva s kokosovým olejem Co ?! Káva s kokosovým olejem? Ano, čtete správně, i když to zní podivně. Zkuste si dát jednu lžičku kokosového oleje do jednoho hrníčku kafe a pořádně rozmixujte. Tak co, Jak vám chutná?

Kokosový olej a jeho účinky na pleť a tělo

Péče o pleť s kokosovým olejem

  • Zvýraznění lícních kostí. Jemně namažte malé monožství kokosového oleje přes makeup na licní kosti.
  • Kokosovým olejem můžete nahradit pěnu na holení. Krásně mastí a zvlhčuje pokožku
  • Používáte na pleť peeling? Kokosový olej je perfektní pro peeling. Postačí vám na něj třeba jen himalayska sůl smíchaná s kokosovým olejem
  • Tělový peeling – tak to je doporučováno kokosový olej smíchat s cukrem
  • Odličovač
  • Kokosový olej a jeho účinky na vrásky
  • Často užíván jako přísada pro domácí deodorant
  • Stejně tak  poslouží jako přísada pro balsám na rty
  • Krásně poslouží budoucím maminkám na rostoucí bříško jako těhotenský olej
  • Skvělý masážní olej
  • Opravdová lahůdka je užít kokosový olej jako koupelový olej a dát si jej do vany, pokožka je pak krásně hebká
  • Pro změknutí kůže na loktech a patách, pro pedikúru
  • Aplikuje na tělo po opalování

Péče o tělo s kokosovým olejem

Kokosový olej najde použití namísto kondicionéru. Klidně nechte působit přes noc a umyjte až ráno. Pokud na vaše vlasy zapůsobila statická elektřina, tak si jemně namastěte vlasy kokosovým olejem a uhlaďte si vlasy. Vyzkoušejte jeho účinky na zuby. Domácí zubní pastu si můžete připravit díky kokosovému oleji a jedlé sody v poměru 1:1. Je také známý pro bělení zubů. Rozjeďte svůj metabolismus dvěma lžícemi denně a podpořte funkci štítné žlázy.

Napsat komentář