Náramek na kotníky – jaký je jejich význam a jak se nosí ?

Čím vlastně je pro nás náramek na kotníky ? Je to jen módní doplněk podléhající módním trendům nebo má náramek na noze nějaký hlubší význam? A možná je to šperk, který je součástí nějakého kultu

Náramky na nohy nejsou tak časté jako jiné šperky, ale mají v sobě něco mýtického. Jsou něčím jiné a často jsou považovány za nejvíce sexy šperk. Už jen tím, že je to vyloženě letní záležitost. Představa náramku na kotníku v kozačkách je dost vtipná.

Náramek na kotníky a jeho význam v historii

náramek na kotníky
náramek na kotníky

líbí se vám tento náramek Cena ZDE

Měly v historii náramky na kotníky nějaký význam pro nositele a kdy v minulosti se objevují první zmínky o jejich nošení ? V západní kultuře se s obnaženými kotníky setkáváme až počátkem 20.století. Východní kultura se s nimi setkává už mnohem dříve. Náramky na nohy a jejich stopa z minulosti byla poprvé objevena ve vykopávkách sumerských hrobek. Sumerové jsou kolébkou civilizace a žili před více jak 4500 lety, takže náramek na kotníky sahá pěkně do minulosti.

náramek na nohu
náramek na nohu

Archeologické nálezy objevují náramky na kotníky z kamene a z různých kovů. Nejen vzácných, ale náramky byly zpracovány i z těch zcela běžných, což dokazuje, že náramky na kotníky byly nošeny napříč lidskou hierarchií.

Ve starověkém Egyptě nám náramek na noze prozradil z jakých poměrů žena pochází. Ty ženy, které se zdobily zlatými náramky na kotníky obohaceny drahými kameny, chtěly dát najevo, z jak bohatých poměrů pocházejí. Otroci a plebejci nosili náramky na kotníky z materiálu jako je kůže, provázky, kov. Samozřejmě i tento materiál náramku napovídal, jak bohatá je tato žena, ale pro nositelku tento skromný náramek na kotníky sloužil hlavně jako amulet či talisman.

Nejvíce se kdysi nosívali náramky na kotníky v Indii. Byly tam rozšířené nejen jako ozdoba, ale také měly napovědět, jestli je žena vdaná či svobodná. Typické byly náramky na kotníky pro tanečnice. To vlastně je typické pro tyto tanečnice i dodnes. Také tanečnice břišních tanců jsou ozdobeny náramky na noze. Náramek na kotníky slouží tanečnicím nejen jako ozdoba, ale hlavně má funkci zvukovou. Na náramek jsou připevněny různé ozdoby a cinkrlátka, které při tanci cinkají.

Zajímavostí je, že na Blízkém východě byl ve starých dobách krátký krok žen považován za smysluplný a elegantní. Ženy měly kolem kotníčků náramky a ty byly spojené řetízkem, který jim dovolil jen krátký krok, který byl žádoucí. Otázka je, zda to ty ženy podstupovaly dobrovolně a důvodem byl opravdu jen ten vzletný krok..

Náramek na kotníky, ale na levý nebo pravý?

Má i náramek na kotníky pravidlo nošení tak jako snubní a zásnubní prsten? Určitě vás zajímá, jestli existuje nějaká tradice či pravidlo, které říká explicitně, že se má náramek nosit na pravé či na levé noze.

Některé kultury považovaly ženy, které nosí náramek na pravé noze, za lehkou děvu. Na druhé straně v náboženství je levá strana považována za stranu ďábla. Takže už tady se protiřečí, která noha je ta správná. Další verze hovoří o tom, že nosí-li žena náramek na pravé noze, tak naznačuje, že její sexuální orientace je netradiční. Variant je několik, každý ať si vybere, co se mu líbí, ale zjevně žádné pravidlo v tom neexistuje.

Jaký náramek na nohu si vybrat?

Náramek na kotníky si dnes můžete vybrat z nepřeberného množství materiálů. Najdete nespočet designů. Většinou si lidé náramky na kotníky vybírají dle symbolů, které pro ně osobně něco znamenají. Například na řetízku jsou zavěšeny malé přívěšky, které vypovídají nějaký příběh pro nositele.

Zlaté luxusní náramky na kotníky jsou často také ozdobeny drahými kameny. Takové náramky nejsou určeny k dennodennímu nošení. Nevezmete si jej na běžnou procházku po parku či na posezení u vína s kamarádkou. Takový luxusnější náramek na nohu si vezmete na slavnostní večeři či významnější večírek. Zlaté náramky na nohu více sluší vyzrálým ženám, než mladým dívkám.

Stříbrné náramky na kotníky jsou především typické pro mladou slečnu. Může jej nosit k běžným i slavnostním příležitostem. Krásně se hodí ke koženým sandálkům, ale i ke střevíčkům. Ale samozřejmě i starším ženám stříbrný náramek na kotníky bude slušet. V tomto případě by měl být určen k běžnému dennímu nošení.

Korálkový náramek na kotníky je typický pro mladé dívky či ženy žijící bohémským životem. Hodí se k etno stylu oblékání, sandálkům a taky žabkám.

Zajímavým prvkem je náramek na kotníky, který simuluje sandálky a je zakončen prstýnkem přes prst na noze. Často to je šperk, kterým se dívky ozdobí na svatební obřad, pokud se odehrává třeba na pláži a jsou bos.

Náramky na kotníky s přívěsky je častou ozdobou kotníčků. Přívěskem mohou být písmenka, zvířátka či různé předměty.

Náramky na kotníky a jejich pravidla nošení

  • Jste dáma nebo dívka ? Máte šaty v etno stylu, večerní šaty nebo sportovní oblečení ? Jdete na procházku po pláži nebo na slavnostní večeři? Tomu všemu je třeba náramek na kotníky přizpůsobit. Náramek na noze nebude asi moc vhodný v práci, pokud pracujete ve velké finanční společnosti či právnické firmě.
  • Mějte perfektně upravené nohy. Pedikúra je samozřejmostí. Výborným trikem jsou silonky ve spreji.
  • Nenoste jej na ponožce či punčoše. I takové případy jsou.

Čím vlastně je pro nás náramek na kotníky ? Je to jen módní doplněk podléhající módním trendům nebo má náramek na noze nějaký hlubší význam? A možná je to šperk, který je součástí nějakého kultu