12 důvodů proč máme popraskané paty

Popraskané paty není vůbec příjemná záležitost, ale zcela jistě potkala aspoň jedinkrát každého z nás. Někdo se s tímto problémem potýká jen občas, někoho tvrdá kůže trápí častěji. Ptáte se sami sebe, proč právě vy s tím máte problém? Jak se tomu můžete vyhnout? Jaké jsou důvody ztvrdlé kůže na patách? V tomto příspěvku vám zkusím odpovědět na tyto otázky.

Ztvrdlá kůže či popraskané paty a jejich důvody

Tvrdá kůže na patách je jednoduše odumřelá tkáň, která už není hydratovaná. Odumřelá kůže tvrdne, žloutne a čím je hrubší a tvrdší, tak praská. Popraskané paty jsou způsobeny:

  1. Nošení špatné obuvi – boty na vysokém podpatku, balerínky
  2. Vyšší váha
  3. Vyšší zátěž – dlouhá práce ve stoje, sport
  4. Nemoc – cukrovka, lupénka
  5. Plíseň na nohou .- chycena v bazénu
  6. Dehydratace pokožky
  7. Prašné prostředí
  8. Suché klima, nízké teploty
  9. Genetické predispozice
  10. Nedostatek zinku, železa, omega 3 mastných kyselin
  11. Špatné prokrvení
  12. Nadměrné použití nekvalitních mýdel

Obuv si vybírá svou daň

Tvrdá kůže na nohou může souviset s obuví. Nohám neprospívá vysoký podpatek či balerínky. Jde o to, že zatěžujeme jen určitou část chodidla a kůže se brání právě tím, že na těchto místech tvrdne, tvoří se mozoly a odumírá. Popraskané paty jsou už jen důsledkem toho, že se o ztvrdlé paty nepostaráme.

Léto nepřeje patám

Sucho a teplo kůži také neprospívá. Určitě jste postřehli, že máte tvrdší kůži na nohou v létě, kdy chodíte jen na boso v sandálech. Vaše noha je vystavena suchému prostředí, v některých oblastech i prašnému prostředí, což má má neblahý vliv na chodidla. Nedivte se, že právě na dovolené u moře, kde je vaše chodidlo vystaveno zároveň teplu, suchu, slunci, písku a mořské vodě můžete trpět na popraskané paty.

Další faktory, které mučí naše paty

Důležitým faktorem pro vznik ztvrdlé kůže je rodinná predispozice, věk či vaše váha, která je zátěž pro vaše nohy. Starší lidé inklinují k těmto problémům více.

Ztvrdlé paty ovlivňuje i vaše zaměstnání. Pokud trávíte při práci čas především ve stoje, tak byste měli o své nohy více pečovat. I toto je právě ten případ,  kdy zatěžujete chodidla a vytváříte otlaky na kůži, které začnou tvrdnout.

Stejně tak, pokud hodně sportujete, tak si vaše nohy zaslouží větší pozornost.

Nezapomínejte na pitný režim, protože má vliv na hydrataci kůže. Čím je pokožka více hydratovaná, tím je vláčnější a více elastická.

Pozitivní vliv na zdraví kůže má obecně zinek, železo a omega 3 mastných kyselin.

V neposlední řadě špatný stav kůže na nohou může signalizovat různé nemoci, např. cukrovku, lupénku, špatné prokrvování.

Všechny tyto důvody můžou způsobit, že vaše pokožka na nohou ztrácí elasticitu, dochází k popraskání a tvrdnutí kůže. Nejenže následkem je nevzhledné chodidlo, ale nepohodlná a možná i bolestivá chůze.

Ať je váš důvod ztvrdlé kůže na patách jakýkoliv, tak je to třeba řešit. Už ve chvíli, kdy je vaše pokožka suchá, tak je třeba chodidlům věnovat čas. Nenechávejte to dojít do fáze, kdy je tvrdá kůže na nohou bolestivá či dokonce popraskaná. Bolest paty je potom opravdu k nevydržení.

Jak na odstranění popraskaných pat ? 

Jako u každého problému první rada zní, snažte se tomu předcházet. Je jasné, že pokud máte čas sami pro sebe, tak se věnujete především péči o obličej, vlasy, ruce …. zkrátka se staráte v první řadě o více exponovaná místa, než jsou chodidla. Předcházet ztvrdlé kůži na patách lze kvalitními prostředky, důslednou péči, ale také úpravou životního stylu.

Nejlepším řešením by bylo docházet pravidelně na pedikúru dle vašich potřeb. Nechat si poradit od odborníka a především nechat si upravit chodidla od něj. Pokud s tím nemáte problém, tak je to to nejlepší, co můžete pro svá chodidla udělat. Pak vás určitě popraskané paty nepotkají.

Ale každý si nemůže dovolit chodit pravidelně na pedikúru, protože je to časově náročnější. Důvodem, proč nevyhledat služby odborníků může být také stud. Ale jednoduše, pokud nechcete nebo nemůžete pravidelně navštěvovat pedi salón, nedělejte si s tím velkou hlavu. Dnes už existuje plno pomocníků pro odstranění ztvrdlé kůže.

Kokosový olej na pleť má skvělý hojící účinek. Určitě jej vyzkoušejte.

Můžete vyzkoušet námi doporučovanou masážní  vaničku , která slouží skvěle i pro přípravu na domácí pedikúru, protože vám krásně změkne kůže. Podívejte se na všechny recenze vaniček.

Někdy je třeba vyzkoušet několik nástrojů, než si najdete ten pravý, který bude nejvíce účinný a bude vám vyhovovat. Velmi oblíbená je rotační bruska Scholl. Výrobce vyrábí několik druhů.

Recenzi na tři brusky Scholl si můžete přečíst zde.

 

Napsat komentář