Proč mám nateklé nohy a jak léčit otoky nohou ?

Nateklé nohy a otoky nohou už zažil snad každý z nás. Někdy sami víme nebo alespoň tušíme, co oteklé nohy způsobilo. Pokud stojíte dlouhou dobu na nohách, či dokonce pracujete celý den ve stoje, tak vám nateklé nohy zřejmě nejsou neznámým problémem. Stejně tak například dlouhé cestování a sezení v autobuse, letadle. Mnoho nás oteklé nohy zažilo na vlastní kůži.  Je to nepříjemné, noha je napuchlá, nevejde se do běžné obuvi nebo nás boty tlačí, chůze je obtížnější, kůže je napjatá. Ale když příčinu známe (dlouhé sezení, žádný pohyb), nechává nás to klidnými. Čekáme až otoky nohou opadnou. Ale nateklé nohy se mohou objevit úplně nečekaně a v překvapivé situaci. V tu chvíli je dobré znát všechny možné příčiny, abychom něco nepodcenili a rozpoznali případy, kdy je třeba vyhledat lékaře.

Co způsobuje otoky nohou . Otékání nohou a příčiny.

Úplně jednoduše můžeme říct, že za nateklé nohy může nejčastěji gravitace. Protože zadržená voda vlivem gravitace se udržuje ve spodní části těla – v nohách. Ale to podstatné a důležité je zjistit, co způsobuje primárně to samotné zadržování vody.

Oteklé nohy a příčiny:

Nadváha

Pokud člověk trpí nadváhou, tak je vytvářen tlak na žíly. Průtok krve se zpomaluje v nohách a nohy začnou napuchat, vytvářejí se otoky nohou a oteklé nohy jsou na světě. S tím také souvisí to, že obézní lidé mají méně pohybu.

Těhotenství

Proč se během těhotenství objevují oteklé nohy?

Téměř v každém těhotenství se objeví nateklé nohy. Ale co je příčina otíkání nohou? Těch důvodů je vícero. Je to tlak na žíly, který je větší než obvykle, protože těhotná žena více váží. Je to způsobeno již zmiňovaným zadržováním tekutin. A také v tom mají prsty hormony.

Samozřejmě je nežádoucí, aby těhotná žena pila méně tekutin s cílem zmírnit otoky nohou. U těhotných žen je výhoda, že jsou v pravidelné péči doktorů, kteří se zajímají i o oteklé nohy a řeší to spolu. V případě, že je otok bolestivý, tak je vhodné navštívit lékaře, aby změřil tlak, vyloučil krevní sraženinu či preeklampsii.

Selhávání ledvin

Pokud ledviny přestanou fungovat, tak jak mají, tak to nazýváme selhání ledvin. Ledviny potom přestávají fungovat jako filtr vody a odpadních látek z krve a tekutina se shromažďuje a způsobuje otoky nohou. Nateklé nohy a jiné otoky v případě selhání ledvin může být doprovázeno únavou, nadměrnou žízní, nevolností, problémy s dýcháním.

Křečové žíly

Křečové žíly se objevují, pokud se neudržuje průtok krve směrem k srdci, jak by měl být. Tvoří se takové bazénky, což na povrchu pokožky vypadá přesně tak, jak znáte křečové žíly. Je to často doprovázeno bolestí po dlouhém sezení nebo stání, změnou barvy kůže, suchou popraskanou kůži.

Léky

Také v případě, že užíváte nějaké léky, tak se jako vedlejší účinek může objevit oteklé nohy. Obzvláště to způsobují antidepresiva, hormonální léky, steroidy, léky na krevní tlak. Léky na diabetes.

Další příčiny otékání nohou jsou : revmatoidní artritida, krevní sraženiny v noze, zánět v noze, selhání jater, bloknutý lymfatický systém, prodělaná operace nohou

Oteklé nohy a léčba

Domácí léčba oteklých nohou

Led: oteklé nohy chlaďte ledem 15-20min. Opakujte po třech hodinách. 

Komprese: Utěsněte kotník nebo nohu tak, abyste nepřiškrtili krevní oběh. Nejvhodnější by bylo obléct kompresní punčochy.

 Poloha nohou: Mějte nohy nad úrovní srdce. To pomůže uvolnit otok. Dejte si je například na gauč na vyvýšené místo, nebo si nohu podložte polštáři.může uvolnit otok. 

Kostival: na oteklé nohy krásně zabírá kostivalová maz či tinktura z kostivalu.

Čočka: jedna z babských rad, jak na oteklé nohy, je pití vařené vody z čočky. I takové postupy nabízí léčba oteklých nohou.

Citrónová šťáva: na oteklé nohy skvěle funguje koupel v citrónové vodě. Je to velmi jednoduché a osvěžující.

Zdravý styl: alkohol s kofeinem a oteklé nohy nejsou kamarádi. Dodržujte pitný režim, ale alkoholu se vyhíbejte, pokud máte problém s otoky nohou. 

Koupele a zábaly: oteklé nohy vykoupejte z odvaru koene pampelišky nebo peržele.

Lékařská léčba oteklých nohou

V případě, že máte oteklé nohy a tyto potíže jsou spojené s bolestí na hrudi, máte potíže s dýcháním, závrať, duševní nepohoda. Vyhledejte lékaře vždy, pokud nevíte příčinu nebo máte oteklé nohy znezvykle dlouho.

Pokud vyhledáte lékařskou pomoc, tak váš lékař pravděpodobně nechá udělat rozbor vaší krve a moči a jiná vyšetření. Pokud nateklé noze bude předcházet úraz, tak samozřejmě rentgen.

Jak předcházet nateklým nohám?

Před cvičením se důkladně rozcvičte, zahřejte a protáhněte , abyste předcházeli zlomenině či vyvrknutí nohy. Taky tomu můžete předcházet, pokud použijete pro danou aktivitu správnou obuv.

Pokud trpíte nějakou nemocí či jste ve stavu, kde jsou nateklé nohy vedlejším účinkem, tak nejlepší radu dostanete od lékaře. Můžete v některých případech omezit tekutiny, ale vždy je třeba porada s lékařem.

Kompresní ponožky

V některých případech kompresní ponožky zabrání nebo alespoň zmírní otoky.

Strava

V nekvalitní stravě je velké množství sodíku, který způsobuje zadržování tekutin. Vyhněte se slaným potravinám.

Úleva

Pokud budete mít během dne čas, tak si nohy natáhněte na vyvýšené místo. Zvedněte nohy nad úroveň srdce po dobu půl hodiny, několikrát denně.

Pohyb

Při dlouhých jízdách vozidlem dělejte přestávky a protáhněte se, projděte se. Na palubě letadla se taky můžete kdykoliv projít, procvičit, protáhnout.

Masáž

Masáž nohou je píjemný způsob, jak chodidla prokrvit. K tomuto účelu slouží masážní vaničky chodidel.

Sprcha teplá/studená

Oteklé nohy střídavě sprchujte teplou a studenou vodou. Vždy sprchování zakončete studenou sprchou.

1 komentář u „Proč mám nateklé nohy a jak léčit otoky nohou ?“

Napsat komentář