Prstové ponožky si vás najdou a zamilujete se

Prstové ponožky jsou ponožky, které mají pro každý prst na noze vlastní návlek a jsou od sebe oddělené. Vlastně je to obdoba prstových rukavic. Je zvláštní, že dospělí lidé upřednostňují prstové rukavice před palčáky, ale u ponožek je to právě naopak. Jen hrstka lidi preferuje pětiprsté ponožky, i když jsou mnohem pohodlnější a přirozenější pro chodidlo.

Běžecké prstové ponožky

Běžecké ponožky Injinji

Prstové ponožky injinji patří californské firmě, která je opravdu průkopníkem v tomto odvětví. Pár nadšenců založilo tuto firmu už v roce 1999. Když začínali, tak měli v portfoliu výrobků jen tři barevné kombinace prstových ponožek.

Nyní rozlišují prstové ponožky injinji pro běh, turistiku, obecně sport.

Ponožky této firmy jsou opravdu TOP, protože žádná jiná firma se tomu nevěnuje déle. S velkou péči se věnují materiálu, z kterého se ponožky vyrábějí.

Běžecké prstové ponožky ostatních značek

Prstové ponožky na jógu a pilates

Prstové ponožky na jógu jsou jako dělané. Už jste někdy někoho viděli cvičit jógu v běžných ponožkách? Běžně se jóga cvíčí naboso, ale prstové ponožky na jógu uspějí, když je chladněji a chcete mít nožky v teple.

Prstové ponožky na jógu by měly mít vespod protiskluzovou vrstvu.

Během cvičení je třeba, abyste měli stabilitu a dodržovali cviky správně. Jóga  i pilates se cvičí naboso, aby jste měli v chodidlech cit. Ale zejména v chladnějším období vám může být chladno. Přesně pro tuhle příležitost využijete pětiprsté ponožky. Je to opravdu velmi příjemné. Ponožky mají zespodu protiskluzovou vrstvu, tak se nemusíte vát, že upadnete během cvičení.

Tyto ponožky jsou velmi používané i v turistice. Bota na dlouhé túry a náročné výstupy musí sednout jak ulitá. K tomu je třeba i perfektně padnoucí ponožka, která přesně kopíruje chodidlo.

Pětiprsté ponožky jsou především oblíbené u sportovců a fandů barefoot. Právě tyto dvě skupiny lidí nejvíce docení benefity těchto ponožek.

Proč prstové ponožky ?

Prevence před puchýři

Prstové ponožky chrání každý prst, takže se prsty navzájem o sebe neotírají a nedřou ani při náročném sportovním výkonu. Přináší největší úlevu při delších pochodech a trecích. Někdo z nás je na takové tření prstů náchylnější, takže prstové ponožky jsou pro něj skvělé řešení. Pokud vás puchýře trápí, není lepší řešení než prstové ponožky.

Pětiprsté ponožky používají speciální technologii pletení, tak aby každý prst měl své pohodlí a nedocházelo k nepříjemnému otírání o sebe. Ponožka obepíná celé chodidlo a nedochází ke vzniku puchýřům.

Využití síly celého chodidla

Váhu vašeho těla můžete rozložit rovnoměrněji, když prsty jsou oddělené, což je pro ně přirozenější pozice. Nohy se lépe zapojí do činnosti a posílíte tím chodidlo a vazy.

Prstové ponožky odvádějí lépe vlhkost

Když je každý prst samostatně oblečený do ponožky, tak je delší dobu v suchu a lépe odvádí vlhkost. Nohy se tak méně potí, jsou ve větším pohodlí, v suchu. Snižujete tím riziko plísně a zápachu nohou.

Atletická noha

Atletická noha je výraz pro kožní infekci na nohou, která se lehce přenáší ve sportovních šatnách, bazénech. Může se přenést pouhým dotykem, ručníkem atd. Pětiprsté ponožky udržují chodidla více v suchu a lépe provětrané, takže toto riziko snižuje.

Lepší cirkulace krve

Pětiprsté ponožky nemají žádné švy a neškrtí, takže krev může správně cirkulovat a prstové ponožky tak pomáhají se vyvarovat znecitlivění v chodidlech.

Správnější a zdravější chůze

Pětiprsté ponožky dávají chodidlům přirozenou volnost, takže při každém nášlapu vaše chodidlo bude rozloženo a chůze bude přirozenější. Správná chůze napomáhá správnému držení těla.

Znáte výraz propriocepce? Je to spojení mezi naší polohou těla a vnímáním mozkem. To jak mozek vnímá naši rovnováhu. Pohyb začíná už od prstů u nohou.

Pětiprstým ponožkám jsou nakloněni lidé, kteří vyznávají barefoot, protože je to stejně přirozené pro chodidla.

Prstové ponožky vs běžné ponožky

Ponožky uzpůsobené pro jednotlivé prstíky na vašich nohou jsou jednoznačně pohodlnější. Pravdou je, že je to zpočátku nezvyk mít prsty oddělené a chvilku to trvá, než si člověk na ten pocit zvykne. Ale slibuji, ten pocit potrvá jen chvíli.

Běžné ponožky se rychleji oblékají a jsou praktičtější. To je nesporná výhoda běžných ponožek. Pro mnohé je nepředstavitelné, že by se v ranním shonu do práce ještě zdržovali oblékáním pětiprstých ponožek.

Protože se ponožky užívají denně, tak je potřeba je často nakupovat. Každý z nás to zná, že je třeba ponožky postupně dokupovat. Pětiprsté ponožky jsou náročnější na výrobu, takže jsou i cenově dražší. Dennodenní používání těchto ponožek by se pěkně prodražilo.

Zvyk je železná košile. Zkrátka ponožky pro pět prstů je pro mnoho lidí extravagantní doplněk, který by si nikdy neoblékli. Takové lidi zkrátka nepřesvědčíte k tomu, aby tyto ponožky alespoň vyzkoušeli.

Pokud se zajímáte o prstové ponožky, tak vás určitě bude zajímat i barefoot obuv.