Studené nohy už vás nemusí trápit

Studené nohy nás mohou provázet v různých fázích života. Pro někoho je to častěji opakující se problém, pro jiného jen jednorázová nepříjemná věc. Pro někoho to je důsledkem banality, pro jiného studené nohou mohou naznačit závažné onemocnění. Tak či tak je třeba zjistit příčinu, abychom věděli, jak se studených nohou zbavit.

Poradíme, co má vliv na studené nohy a jak se jich zbavit. Bude to stát trošku úsilí, ale není to nic, co byste nezvládli.

Proč mám studené nohy?

Existuje několik různých příčin studených nohou. Samozřejmě tím nejbanálnějším důvodem je nedostatek tepla a zima v okolí. Ale pokud lidé kolem vás chodí v krátkém triku a vy stále máte pocit studených nohou, tak něco není vpořádku.

Ale pojďme se podívat  na ty zajímavější příčiny, které vás určitě zajímají.

Špatný krevní oběh

Špatná cirkulace krve je nejčastější příčina studených nohou. Špatný krevní oběh způsobuje nedokrvení spodních končetin a proto jsou nohy studenější.

Problémy s krevním oběhem mohou přijít v důsledku srdečního onemocnění. Špatný krevní oběh může být důsledkem přílišného sezení v důsledku sedavého životního stylu. Pokud převážnou část dne prosedíte je dost pravděpodobné, že vás studené nohy budou trápit.

Kouření má také špatný vliv na cirkulaci krve, protože kouření stahuje cévy. Stejně tak velké množství kávy. Nenoste žádné těsné oblečení.

Spousta věci může vést k špatnému krevnímu oběhu a následně ke studeným nohám.

Anémie

Anémie neboli chudokrevnost se vyvíjí, když máte nedostatek červených krvinek. Anémie se může objevit v důsledku nedostatku železa v těle. Na anémii vás může upozornit i bledá pokožka, špatná kvalita nehtů či vlasů anebo také ty nežádoucí studené nohy. Můžete pociťovat únavu a slabost.   V tomto případě, pokud upravíte minerály a stravu, tak se studených nohou můžete zbavit.

Spousta věci může vést k špatnému krevnímu oběhu a následně ke studeným nohám.

[/e má vliv na srdeční tep, tělesnou teplotu. Tímto přispěje k pocitu studených nohou.

Studené nohy v těhotenství

Studené nohy v těhotenství není nic neobvyklého a není se čeho obávat. Příčin může být vícero. Určitě víte, že v těhotenství je vyšší bazální teplota, takže pocitově je vám chladněji.

Také dochází ke změnám hormonální hladiny, což opět souvisí se štítnou žlázou, takže dochází k ovlivnění průtoku krve do dolních končetin.

V těhotenství jsou studené nohy častým problémem, ale určitě se o tom můžete zmínit vašemu lékaři při prohlídce.

studené nohy

.

Mezi další méně časté příčiny studených nohou patří:

  • onemocnění periferních cév nebo zužení tepen v důsledku plaků
  • Raynaudův fenomén, kdy cévy spasmují
  • arterioskleróza
  • poškození nervů z jiných příčin

Kdy studené nohy znamení závažný problém a kdy mám navštívit lékaře ?

Pokud jste si všimli, že máte studené nohy, můžete se na to zeptat svého lékaře na vaší příští fyzické prohlídce.

Domluvte si co nejdříve schůzku se svým lékařem, pokud pociťujete studené nohy a máte některý z těchto dalších příznaků:

  • boláky na prstech u nohou a rukou, které se dlouho hojí
  • únava
  • změny hmotnosti
  • horečka
  • bolest kloubů
  • jakékoli změny na kůži, jako je vyrážka nebo ztluštění kůže

Co pomáhá na studené nohy ?

A teď to nejdůležitější, co vás zajímá. Co pomáhá na studené nohy? Léčba se bude odvíjet od příčiny vašich studených nohou. Obecně platí, že váš lékař pravděpodobně doporučí pravidelné cvičení ke zlepšení krevního oběhu. Cvičení může také pomoci léčit nebo předcházet dalším onemocněním, včetně srdečních onemocnění.

Některé příčiny studených nohou, jako je hypotyreóza a anémie, lze léčit léky. Váš lékař může předepsat blokátory vápníku, které mohou pomoci otevřít krevní cévy, u stavů, jako je Raynaudova choroba nebo některé srdeční choroby.

Jak se zbavit studených nohou ?

Pokud  teď vyloučíme závažná onemocnění, tak pojďme si říct, jak se zbavit studených nohou, pokud je to důsledek našeho špatného životního stylu. Abyste se zbavili studených nohou, tak je třeba udělat nějaké změny ve vašem každodenním životě. Jde opravdu o pár zásad, které si musíte zažít.

1) PŘÍJEM TEKUTIN

Začněme s prvním doporučením, které vás nebude stát tolik úsilí. Hlídejte si svůj pitný režim. Tím, že budete hydratovat celé tělo, tak stimulujete svůj metabolismus. Tím se také zlepšuje prokrvení cév.

2) HŘEJIVÉ POTRAVINY

Zařaďte do jídelníčku tzv. hřejivé potraviny, které vás zahřejí zevnitř. Rozproudí vám krev a roztáhnou vám cévy, takže se prokrví i vaše studené nohy. Samozřejmě i zde platí vše s mírou. Mějte tato koření či potraviny doma a jakmile se budou hodit k vašemu jídlu, tak je tam přidejte. Každý den alespoň něco.

CHILLI KOŘENÍ

Chilli koření vám pěkně rozproudí krev. Chilli obecně posiluje stěny cév a tepen. Pokud nemáte rádi ostrá jídla, tak se do toho nenuťte a nahradíte to třeba jinou potravinou, která vám bude bližší. Studené nohy můžete určitě zahřát i jinak.

ZÁZVOR

Když neholdujete chilli papričkám, tak zkuste zázvor. Zázvor se hodí do spoustu jídel, ale bohatě postačí zázvorový čaj či domácí limonáda. Zázvor vás také ochrání před srdečním a cévním onemocněním, protože předchází tvorbě krevních sraženin.

ČESNEK

Česnek asi není třeba představovat. Snižuje krevní tlak a předchází rovněž krevním sraženinám. Snižuje riziko aterosklerózy, protože tzv. čistí cévy. Česnekem uděláte službu celému vašemu organismu, tak se mu nebraňte.

Další hřejivé potraviny, které vám zahřejí studené nohy a celé vaše tělo jsou křen, jablka, hrušky, skořice, červená řepa.

Zahřejte se zevnitř polévkou, teplým jídlem se zeleninou.

3) POHYB JE ASI TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PRO STUDENÉ NOHY

Doplnění tekutin a zařazení hřejivých potravin možná není až tak velká změna pro váš životní styl. Co je ale nezbytné změnit, tak je cvičení a pohyb. Pokud máte sedavé zaměstnání, sedavý styl života, tak je vysoce pravděpodobné, že studené nohy s tím souvisí. Zařaďte jakýkoliv pohyb do vašeho týdne. Může to být chůze, běh, cvičení jógy, skoky přes švihadlo, cokoliv. Jen rozhýbejte své tělo, metabolismus a uvidíte, že bude docházet daleko k většímu prokrvení končetin.

A naopak dejte si pozor, ať při sezení nemáte přisednuté nohy, překřížené, nemějte tlačící stahující boty či ponožky. Můžete si tímto stlačovat cévy.

Jak na studené nohy ?

Pokud trpíte nastudené nohy, vyloučili jste závažnější zdravotní problémy, tak vám můžou pomoct masážní vaničky na nohy.Na masáž a prokrvení nohou vám také může pomoci masážní přístroj na nohy Beurer FM 90.