Pedikúra může být suchá, mokrá, domácí. Kterou pedikúru zvolit?

autor: | Čvn 21, 2017 | Pedikúra

Suchá pedikúra

Suchá pedikúra je něco netradičního a nového, co pedikúra nabízí. Teda není to žádná novinka roku 2017, ale je to zatím poslední převratnou a  velmi užitečnou novinkou v pedikúře.

Oproti mokré pedikúře, která má jeden jediný všeobecně známý výraz – mokrá pedikúra, tak se suchou pedikúrou se můžete setkat i pod názvem přístrojová pedikúra nebo medicinální pedikúra. Takže pokud vás někde zaujal název medicinální pedikúra a vy jste se těšili, že zase je tu něco nového a převratného, tak je to jen takový elegantní název pro suchou pedikúru.

Určitě tato přístrojová metoda potěšila mnoho lidí, kteří se mokré pedikúry obávají nebo ji nemohli ze zdravotních důvodů podstoupit. Je to mnohem více hygieničtější přístup a riziko přenosu bakterií a infekcí je sníženo na minimum. Proto medicinální pedikúru vyhledávají diabetici či lidé s různými kožními problémy.

I když se to nezdá, tak suchá pedikúra je rovnocenným partnerem mokré pedikúry. Odstraňuje nejen ztvrdlou kůži a mozoly, ale také kuří oka a poradí si se zarostlými nehty.

Pedikérka nemanipuluje s ostrým nožem či skalpelem pro odstranění kůže, ale má k dispozici přístroj s frézkou, která brousí ztvrdlou kůži ve vysokých otáčkách.

Suchá pedikúra je skvělá na zarůstající, poškozené a deformované nehty. Přístroje si s těmito problémy skvěle poradí.

Jak probíhá suchá pedikúra?

 1. Pedikérka vám nejdříve očistí a desinfikuje chodidla. 
 2. Následně vyčistí místa mezi nehty a postará se o ošetření nehtů.
 3. Nehty zkrátí , zarovná, upraví podle vašich potřeb.
 4. Poté se věnuje ztvrdlé kůži na patách a v případě, že máte kuří oka, tak je také odstraní.
 5. Na závěr vaše chodidla pedikérka hydratuje nějakým voňavým krémem, balsamem, olejem.
 6. Zvyklostí některých salónů je i závěrečná relaxační masáž. To je samozřejmě velmi příjemné.

 PLUSY suché pedikúry

 • nenarušuje celistvost kůže
 • minimalizuje riziko infekce a poranění
 • metoda pedikúry vhodná pro diabetiky, lidi trpící lupénkou či žilním onemocněním
 • skvěle si poradí se zarůstajícími nehty

         

 MÍNUSY suché pedikúry

 •  není tak efektivní jako mokrá pedikúra

         

Mokrá pedikúra

Mokrou pedikúru můžete ještě najít pod názvem tradiční pedikúra. Je to procedúra, která začíná odmočením noh ve vodě, do které se často přidávají změkčující přísady. Po odmočení je kůže společně s mozoly měkčí a tvárnější a pedikérka vám ji postupně odstraňuje pomocí skalpelu a žiletky.

Po odstranění přebytečné kůže vám pedikérka upraví nehty. Vše záleží na vašich potřebách. Po ošetření krémem či olejem vám pedikérka také možná provede relaxační masáž.

 PLUSY mokré pedikúry

 • odstraní se silné valy kůže a mozoly
 • nevíří se prach z kůže

 MÍNUSY mokré pedikúry

 • nepříjemný pocit z ostrého nástroje
 • nebezpečné pro diabetiky

         

Je lepší suchá nebo mokrá pedikúra ?

  Tak za mě určitě suchá. Stalo se mi, že mě pedikérka fikla skalpelem, vím, že se to stává vyjímečně, ale pak jsem při mokré trnula strachy. Takže když mi suchá prokáže stejnou službu, tak jsem klidnější.

Kvetaz

Zkusila jsem obojí a mám pocit, že po suché pedikúře mi nožky vydrží déle hladké a jemné.”

Sandra

  Pro mě určitě suchá. Mokrou pedikúru si můžu udělat sama ve vaně s pilníkem. Prostě mi nestačí. Ale ta medicinální pedikúra mi fakt úplně zjemní ty nožičky. A ta frézka mi krásně obrousí kůžičku kolem nehtů.

Hela M.

  Tak já mám raději tu mokrou pedikúru. Příjde mi, že se mi nohy pořádně ochladí a lépe mě zbaví tvrdé kůže na patách. Příjde mi taková poctivější pedikúra než ta medicinální pedikúra.

lenaV.

 “ Já mám tak tvrdou kůži na patách a taky hodně mozolů, že mi zafunguje jen ta mokrá pedikúra. Neumím si představit, že by to nějaká ta frézka zvládla seškrábat dolů. Taky mám už osvědčenou pedikérku, mám to blízko, takže si tam zaskočím a neměnila bych.

Kača

Kombinovaná pedikúra

Dnes už mnoho pedikérek pečuje o své klienty kombinovanou pedikúrou. Je to skvělá kombinace obojí. Pokud máte rádi mokru pedikúru, protože máte pocit, že je mnohem účinnější na ztvrdlé paty, ale zároveň preferujete suchou pedikúru, když jde o péči o nehty, tak je kombinovaná pedikúra to pravé ořechové pro vás.

Pedikérka se věnuje vyváženě mokré a suché pedikúře podle toho, jaké jsou vaše potřeby a přistupuje individuálně k vám. Někdo má větší problém s nehty, jiný klient zase s tvrdými patami, takže podle toho vám bude celá péče přizpůsobena.

Jak kombinovaná pedikúra probíhá?

Kombinovaná pedikúra začíná tou mokrou části pedikúry. Ponoříte si své nožky do koupelové lázně, která obsahuje nějakou regenerační sůl a speciální přísady. Koupel zabere +- 15 minut, krásně vám kůže změkne, uvolní se nečistoty kolem nehtů, takže se s chodidlem bude mnohem lépe pracovat. Po osušení nohou vám pedikérka odstraní přebytečnou ztvrdlou kůži. Tady už pokračuje skalpelem. Zbaví vás mozolů, otlaků, kuřích ok. No a tady mokrá část klasické mokré pedikúry končí a nastupuje medicinální pedikúra.

Při suché pedikůře už pedikérka pracuje s frézkou, která pracuje ve vysokých otáčkách. Protože chodidla jsou už zbavená mozolů a zrohovatělé kůže, tak se pedikér zaměřuje na úpravu nehtů – upraví tvar nehtů, jejich délku a jen dobrousí finálně chodidla. Poté následuje pealing, ošetření krémem či olejíčkem a může následovat i velmi příjemná masáž chodidel.

Jak si vybrat pedikúru?

Jako se vším jiným, nejlepší je reference či vaše osobní zkušenost, ale to může někdy trvat, než narazíte na služby pedikérky, se kterou budete spokojeni. Postupně vytváříme seznam pedikúr, kde uvádíme i ceny. 

Pedikúra Praha 1

Pedikúra Brno

Pedikúra cena 

Cena samozřejmě není nejlepším kritériem pro výběr pedikúry. Tím mám na mysli, že nejdražší neznamená nejlepší a nejlevnější nejhorší a nebo naopak brát, že všechny služby jsou adekvátní, tak vybírat podle nejlevnější. Ale pokud máte možnost výběru pedikúry, tak si zvolte svou cenovou hranici, vyberte si pedikúry v tomto spektru a pak se řiďte dalšími kritérii.

Suchá pedikúra nebo mokrá pedikúra?

Tak k tomu už bylo napsáno dost, ale při výběru pedikérních salónů zjistíte, že ne všechny vám dají na výběr medicinální a mokrou pedikúru. Takže tady se vám už také zúží prostor pro výběr, pokud preferujete suchou či mokrou.

Hygiena

Toto je bohužel kritérium, které zjistíte až po vaši návštěvě. Pokud máte štěstí, tak vám o hygieně salónu poreferuje někdo třetí. Přitom by možná toto kritérium výběru pedikúr mělo být na prvním místě. Hygiena je důležitá při kterémkoliv způsobu pedikúry. Ať už mokré či suché pedikúry nebo kombinované.

Pedikérní salon by měl mít svůj vlastní sterilizátor. To už je něco, na co se můžete zeptat před objednáním, jestli ho mají. Pokud vám pedikérka řekne, že desinfikují v čistém lihu nebo peroxidu vodíku, tak to neberte jako dostačující informaci.  Absolutně samozřejmostí je, že si pedikérka musí mít ruce po každém klientovi, ale to je snad tak jasné, že to nestojí ani za zmínku. Stejně tak nádoba, do které ukládáte chodidla při mokré pedikúře by měla bát řádně vyčištěna před předchozím pacientem.

Ručník, který dostanete na usušení by měl být dokonale čistý. Nebojte se zeptat, jak v daném pedikérním salónu čistí brusky, které používají při frézování. Ale jsem si jistý, že takový celkový váš vnitřní pocit kolem čistoty a hygieny vás samotné utvrdí, jestli je to dobrý salón či nikoliv.

Domácí pedikúra na nohy

Je úplně pochopitelné, že po hektickém dni se vám už nechce někam vyrážet na pedikúru a ošetříte si nohy z pohodlí domova. Samozřejmě, že to zvládnete. Dnes už existuje tolik domácích pomocníků pro vaše nožky, že je složité si vybrat, který vám bude sedět nejlépe.

Seznam položek pro domácí pedikúru:

Kámen pemza

Pemza je kámen, který vznikl ztvrdnutím lávové směsi. Je tedy ze zcela přírodního materiálu. Je pórovitý a drsný. Proto se výborně hodí právě na odstranění tvrdé kůže. Kůže se odstraňuje na mokro. Aby odstranění ztvrdlé kůže mělo opravdu efekt, tak je dobré mít chodidla krásně dlouho odmočena. Nohy si odmočte v teplé vodě. Klidně si dle nálady přidejte nějakou sůl. Až bude kůže změklá, tak si krouživými pohyby drhněte pemzu o ztvrdlé paty.

 PLUSY pemza kamene

 • Pozitivní je určitě dostupnost pemzy. Je snadno k dostání a je levná
 • Ozdoba koupelny. Pemza je krásně přírodně zbarvena. Většinou jí prostupuje nějaký ozdobný provázek či lanko a opravdu vypadá jako pěkný designový přírodní kousek v koupelně.

 MÍNUSY pemza kamene

 • Hygiena. Kousky staré kůže zůstávají v pórech pemzy. Je tedy nezbytné se po samotné procedúře věnovat čištění pemzy. Ale s kartáčkem a mýdlem to jde rychle.

         

Seřezávač zrohovatělé kůže

Seřezávač zrohovatělé kůže je už ostřejší nástroj, protože obsahuje čepelky a kůži mechanicky opravu seřezáváme. Seřezávač držíte za madlo a opatrně starou kůži seřezáváte. Čepelky či žiletky jsou vyměnitelné.

 PLUSY seřezávače na nohy

 

 • nízká pořizovací cena
 • účinné pro velmi zrohovatělou kůži

 MÍNUSY seřezávače na nohy

 • né každému je příjemné pracovat s ostrým nástrojem, protože má obavy z poranění

         

Rašple na zrohovatělou kůži

Rašple je vzdálenou kombinací pemzy a seřezávače zrohovatělé kůže. Je to taková zrohovatělá škrabka na konci madla. Madlo je většinou plastové a rašple samotná je z nerezu. Rašple mohou být různé kvality i cenového rozpětí. Kvalitnější rašple je účinná z obou stran. Jednu stranu má hrubší pro odstranění kůže, druhou má hladší pro vyhlazení kůže. Při výběru rašple dbejte opravdu na kvalitu. Někdy je plastové madlo velmi měkké a při hrubším zacházení není problém jej zlomit.

 PLUSY rašple na ztvrdlou kůži

 • účinná pomůcka pedikúry za stále relativně nízkou cenu

 MÍNUSY rašple na ztvrdlou kůži

 • po dlouhodobém opotřebení je třeba zakoupit zcela novou rašpli. Nemá části, které by šly nahradit.

         

Bruska na paty

 

Bruska na paty neboli pilník na chodidla. Tak to už je sofistikovanější elektrický přístroj, který je už také v jiné cenové kategorii než rašple či pemza. Pokud vám ztvrdlé paty dělají problémy, tak byste určitě měli tento přístroj vlastnit. Výrobců těchto brusek na paty je nepřeberné množství a ceny jsou také velmi rozdílné. Tento přístroj na pedikúru se cenově pohybuje kolem 500 – 1000 Kč.

Bruska na paty je výborná pro domácí pedikúru. Je to skvělý pomocník pokud ho budete používat pravidelně. V případě, že na paty nebudete dbát a necháte je opravdu ztvrdnout do stádia, že už budou hrubé a začnou praskat, pak tato bruska nebude úplně funkční. Chce to upravovat paty průběžně.

Recenzi na brusky Scholl  jsme psali zde

 

 PLUSY brusky na paty

 • efektivní
 • náhradní hlavice jdou dokoupit

 MÍNUSY brusky na paty

 • cenově náročnější

         

Vanička na nohy

Vanička na nohy je skvělá věc. Je to nejen přístroj, který poslouží pro vaši pedikúru, ale taky masážní nástroj. Skvělé si prokrvíte chodidla, vyhřejete si je a krásně promasírujete. Recenze vaniček na nohy si můžete přečíst zde.

 PLUSY vaničky na nohy

 • skvěle nohy odmočí a předpřipraví pro pedikúru
 • plno funkcí pro různé potíže nohou
 • masáže nohou

 MÍNUSY vaničky na nohy

 • není to pedikérní přístroj, jen doplňek k pedikúře

         

Exfoliační maska na nohy

Exfoliační maska není tolik známá veřejnosti.Tato maska odstraňuje ztvrdlou kůži, kuří oka. Maska je napuštěna aktivními kyselinami rostliného původu. Účinně odstraňuje mrtvou kůži z nohou. Jsou to takové návleky či ponožky na nohy, které navléknete a necháte působit max 2 hod. (přibližně, záleží na výrobci) Pro lepší působení navléknete přes návleky ještě své ponožky.

 PLUSY exfoliační masky na nohy

 • jednoduchá aplikace
 • uživatelé si chválí výsledný efekt

 MÍNUSY exfoliační fólie

 • cena, vzhledem k tomu, že to je na jednorázové použití
 • účinek není okamžitý, ale postupně se nohy sloupávají během 2 týdnů. V jaké intenzitě, tak to je individuální

         

Rybí pedikúra Garra rufa – je to opravdu pedikúra?

Šli jste po Václavském náměstí a zírali jste co to jako je? Ve vitríně byly rybičky v akvárku, lidé tam měli ponořené nohy a ty rybičky jim je ožírali. Garra rufa. Tak se tyto zázračné, léčivé rybičky jmenují. I když to na první pohled vypadá, že ty malé rybičky mají určitě nějaké zoubky, kterým ztvrdlou kůži ožírají, tak tomu tak není. Nejsou to dravci, nemají zuby, ale z jejich malých tlamiček vylučují léčivou látku, kterou hojí vaše chodidla.

Tyto malé rybičky sloužily na Blízkém východě k léčbě dermatologických nemocí, např. akné, lupénka či ekzémy. Důsledkem nedostatečné potravy ve svém přirozeném prostředí okusují šupinky kůže.

Rybí pedikúra Garra rufa nemůže být brána jako náhrada za suchou či mokrou pedikúru. Je to pouze příjemný peeling nohou s léčivým účinkem. Léčivý účinek má druh enzymu, který tyto rybičky Garra rufa vylučují. Enzym se nazývá ditranol a podporuje hojení ranek na nohou a dezinfikuje je.

Jak je v takovém akváriu zachována hygiena?

Pokud už opravdu uvažujete , že rybičky Garra rufa vyzkoušíte, tak vás určitě napadne otázka, jak je to řešeno s hygienou. Přece jenom takové akvárko dá hodně práce ho vyčistit. Tyto akvárka jsou čištěna UV lampami, které vlastně svým svícením ty mikroorganismy ničí. Taky by mělo mít každé akvárium svou vlastní filtraci. Tak toto je teorie a správný postup, tak se zeptejte provozovatele, jak čistí akvárko on.

Závěr

 Neexistuje žádná správná odpověď, která pedikúra je ta nejúčinnější a která je ta nejlepší. Najděte si každý sám, co vám nejlépe vyhovuje, co je vám nejvíc příjemné. 

0 komentáøù